PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP

Gimnazjum

 Aktualności

 Historia szkoły

 Lokalizacja

 Rada Rodziców

 Samorząd Uczniowski

 Nauczyciele

 Dokumentacja

 Absolwenci

 Uczniowie

 40-lecie szkoły

Informacje

 Kalendarz

 Podręczniki

 Zajęcia dodatkowe

 Plan lekcji

 Kółka w szkole

 LOP

 PCK

 Wymiana pol. - niem.

 Egzamin gimnazjalny

Sport

 Trójbój siłowy

 Liga szkolna

Sukcesy

 Sport

 Sztuka

 Inne

Wydarzenia

 Rozpoczęcie roku szk.

 Pasowanie

 DEN

 Dzień Niepodległości

 Andrzejki

 Mikołajki

 Wycieczki

 Jasełka

 Wigilia

 Spotkanie ze sztuką

 Golcowie z wizytą

 Walentynki

 Pierwszy Dzień Wiosny

 Pamiętamy o Papieżu

 Święto Patrona

 Dzień Bibliotekarza

 "TOBIE POLSKO"

 Bal  karnawałowy

 Ferie zimowe

 Dzień Kobiet

 Dzień Ziemi

 Dzień Otwarty szkoły

 Konstytucja 3 Maja

 Trzymaj formę

 Dzień Matki

 Szkoła bez przemocy

 Dzień Dziecka

 Bal gimnazjalny

 Szkoły na piątkę

 Koniec roku szkolnego

 

 

 

PASOWANIE NA UCZNIA GIMNAZJUM

 

rok szkolny 2012/2013

Jak co roku w naszej szkole odbyło się pasowanie na ucznia gimnazjum. Na początku uczniowie  klas trzecich  sięgnęli do kart historii i przypomnieli zebranym  rytuały przyjęcia pierwszaków do grona żaków. Kolejnym punktem programu było przedstawienie przygotowane przez uczniów klas pierwszych. Następnie Samorząd Szkolny przeprowadził test wiedzy dotyczący życia szkoły w Olszance. Kolejnym zadaniem był taniec przedstawicieli klas pierwszych z balonem między głowami. W tym zadaniu dużo lepsze wynik uzyskała klasa 1a. Trzecia konkurencja polegała na skokach w workach. Wszystkie zadania oceniało nasze jury złożone z przedstawicieli Samorządu Szkolnego. Po zliczeniu punktów okazało się, że żadna z klas nie ma przewagi. Jury zgodnie zadecydowało o przyjęciu wszystkich pierwszaków do grona gimnazjalistów.

Przyszedł czas na najważniejszy moment dla pierwszaków - pasowanie na ucznia. Wszyscy zebrani powstali i na salę wniesiono sztandar szkoły. Delegacje klas pierwszych stanęły po dwóch stronach sztandaru i powtarzały słowa przysięgi. Pani wicedyrektor - Violetta Świder dokonała uroczystego pasowania na ucznia. Następnie wychowawczynie klas pierwszych - pani Ismena Dzięgielewska i pani Adriana Gall - wręczyły uczniom pamiątkowe dyplomy.

autor tekstu: Anna Wolanin,  kl. III b

album fotografii
foto: W. Perkowska

 

rok szkolny 2011/2012

 

Pasowanie na gimnazjalistę

Każda szanująca się szkoła , zanim przyjmie nowych członków do grona  swojej społeczności, poddaje ich próbie. Zwyczaj ten ma swoje początki w średniowieczu. Giermek, aby otrzymać pas rycerski  i ostrogi, musiał w szeregu prób wykazać się swoim  męstwem. Zwyczaj ten nie ominął także renesansowych żaków. W nieco zmienionej formie przetrwał do dziś.

Na wesoło

Godzina 11:30 w całej szkole rozlega się dzwonek. Powoli na sali gimnastycznej gromadzą się uczniowie starszych klas gimnazjalnych i nauczyciele. Wszyscy chcą być świadkami przyjęcia nowych uczniów w poczet braci gimnazjum. Słychać szum i gwar, wszyscy się niecierpliwią. Przewodniczący daje znak i przedstawienie czas zacząć.

Zaczyna się przyjemnie. Najpierw słychać  wiersze związane ze szkołą i zbliżającym się Dniem Nauczyciela. Święto to potraktowali z przymrużeniem oka, bo zaraz na dywanie pojawiają się kolejni modele. Strój dla matematyka, chemika, plastyka to prawdziwy majstersztyk wyobraźni i kreatywności. Takich projektów nie powstydziłby się sam Giorgio Armani.  Jednak nie tak łatwo wkupić się w łaski gimnazjalistów. Teraz pora na sprawdzenie wiedzy i umiejętności w praktyce.

Przenosimy się na Olimp i tam w otoczeniu takich znakomitości jak Hera, Zeus i Apollo obserwujemy jak stanęli w szranki uczniowie klas I . Pierwsze zadanie wymaga umiejętności plastycznych-potrzebna jest  karykatura. Przy kolejnej  potyczce  już konieczna jest rzetelna znajomość  zwyczajów szkoły . Następne wyzwanie sprawdza umiejętność wykorzystania papieru toaletowego w praktyce czyli  stworzenie mumii egipskiej.

Zacięta walka toczy się pomiędzy klasami. Która wygra?- oto jest pytanie, bo i sympatia publiczności rozkłada się równo po obu stronach.

Ślubowanie

To chyba najważniejsza cześć ceremonii. Żarty żartami, ale rytuał musi by zachowany. Na salę wchodzi sztandar szkoły i tam w obecności rodziców, nauczycieli i uczniów nowi kandydaci na gimnazjalistów składają uroczyste ślubowanie. Jeszcze tylko pasowanie ogromnym piórem, uroczysty dyplom i po wszystkim. Od dzisiaj jest nas oficjalnie więcej.

Autor tekstu: Magdalena Wiktorczyk, II b

album fotografii
autor fotografii: Wioletta Perkowska

 

rok szkolny 2010/2011

 

 

wychowawczyni klasy 1a - Ewa Chruszczewska

wychowawczyni klasy 1b - Beata Kuna

 

Fotografie z pasowania uczniów gimnazjum możesz obejrzeć klikając tutaj


 

rok szkolny 2006/2007

 

Pasowanie na ucznia gimnazjum odbyło się 13 października. Brały w nim udział wszystkie klasy pierwsze gimnazjum (bohaterowie tego wydarzenia), nauczyciele oraz rodzice. Organizacją całości zajęli się nasi wychowawcy wspomagani przez kolegów ze starszych klas i nas samych.

Był to dla nas bardzo ważny dzień. Ubrani w stroje galowe  zjawiliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie pierwszą rzeczą, która przyciągnęła nasz wzrok była piękna dekoracja, nawiązująca do pasowania na rycerza. Po uroczystym rozpoczęciu oraz przywitaniu nas przez Panią Dyrektor rozpoczęła się część artystyczna, składająca się między innymi z konkurencji,
w których brali udział przedstawiciele wszystkich trzech klas pierwszych. Konkurencje miały sprawdzić, na ile jesteśmy już gotowi aby dołączyć do grona gimnazjalistów (gdyby naprawdę wystarczyło wykazać się tylko takimi zdolnościami…). Największą atrakcją okazał się sprawdzian umiejętności tanecznych, ponieważ brali w nim udział sami chłopcy, którzy przyznawali się do tego, że taniec nie jest ich pasją. Drugą, wyjątkowo ciekawą konkurencją, było samodzielne stworzenie naszego szkolnego godła. Tutaj musieliśmy się wykazać przede wszystkim znajomością tradycji szkoły. Oczywiście wszystkie trzy klasy stanęły na wysokości zadania tworząc piękne (choć nieco od siebie różniące się) godła.

Najszczególniejszym i najbardziej jednak przez nas oczekiwanym momentem było samo pasowanie. Była to chwila bardzo uroczysta. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymaliśmy
od naszych wychowawców piękne dyplomy.

A potem…

Gdy emocje już opadły udaliśmy się do gabinetów, w których nasi rodzice przygotowali nam prawdziwą ucztę. Objadaliśmy się pysznymi ciastami, ciastkami, cukierkami i czekoladkami, zapominając na moment, że właśnie przed chwilą staliśmy się pełnoprawnymi gimnazjalistami… 

 

 

Copyright © Publiczny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Olszance - 2006. All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.